Jaka Fotowoltaika Rzeszów?

Rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii daje się zaobserwować także w naszym kraju. Panele słoneczne, umieszczone na dachach prywatnych domów, przedsiębiorstw czy różnego rodzaju instytucji, stały się już powszechnym widokiem.

W samym 2020 roku moc krajowych elektrowni słonecznych wzrosła o 2,4 GW i obecnie wynosi 4 GW. To wynik licznych programów dofinansowań, ale także rosnącej troski o środowisko oraz chęci zminimalizowania swoich wydatków. W przypadku tradycyjnych źródeł energii, takich jak np. węgiel, ropa czy gaz, ich spalanie powoduje emisję niebezpiecznych substancji. Co więcej, zapasy tych surowców stale się kurczą. Tymczasem światło słoneczne jest niewyczerpalne oraz powszechnie dostępne, a w wyniku jego przetwarzania na prąd elektryczny nie dochodzi do żadnych szkodliwych procesów. Na korzystaniu z fotowoltaiki zyskują też inwestorzy, którzy zapewniają sobie niezależność od zewnętrznych dostawców prądu, a także znacznie niższe koszty korzystania z energii elektrycznej.

Fotowoltaika Rzeszów – czy to się opłaca?

Przeciwnicy korzystania z paneli słonecznych jako argument często podają bardzo wysokie wydatki na tę inwestycję. Faktycznie, koszt instalacji to często nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Można go jednak zmniejszyć dzięki dofinansowaniu. Warto też wiedzieć, że sama eksploatacja wiąże się jedynie z niewielkimi, sporadycznymi wydatkami na konserwację. Jeśli więc panele będą wystarczająco wydajne, aby dziennie wytwarzać ilość prądu wystarczającą na pokrycie jednodniowego zapotrzebowania lub chociaż jego części, to cały koszt zwróci się najpóźniej po kilkunastu latach. Zazwyczaj zajmuje to około 10-12 lat. Po tym okresie można już cieszyć się znacznie niższymi rachunkami za prąd albo całkowitą niezależnością. Jeżeli chodzi o wydajność, to mieszkańcy Rzeszowa i okolic znajdują się w bardzo dobrej sytuacji, ponieważ średnie roczne nasłonecznienie jest tutaj największe w Polsce i wynosi 1150 kWh/m2. Przy czym latem zbliża się nawet do 6000 kWh/m2 w ciągu doby. To doskonały moment na magazynowanie nadwyżek do późniejszego zużycia lub odsprzedaży, na co pozwala obecne prawo.

Panele słoneczne Rzeszów: kiedy będą najbardziej wydajne?

Efektywność instalacji fotowoltaicznych zależy od różnych czynników, nie tylko średniego nasłonecznienia w danym rejonie. Inwestujący w panele słoneczne mieszkańcy Rzeszowa muszą dysponować odpowiednio dużą przestrzenią, na której zamontowane zostaną ogniwa. Jeśli nie będzie ich wystarczająco wiele, to ilość produkowanego prądu może okazać się zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania. W dodatku w małych instalacjach proporcjonalnie wzrasta koszt paneli. Najlepsze miejsce na montaż to spadzisty dach budynku, zwrócony w kierunku południowym i nieznajdujący się w cieniu. Nowoczesne kolektory co prawda pozyskują energię także przy słabszym nasłonecznieniu, np. w pochmurne dni, jednak w zdecydowanie mniejszych ilościach. Należy też brać pod uwagę, że fotowoltaika to inwestycja długofalowa. Oszczędności i zyski pojawią się dopiero po kilku latach użytkowania. Dlatego jeśli planuje się remont dachu albo przeprowadzkę, to warto dopiero po zakończeniu tych czynności montować panele. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy instalacja ma podnieść wartość sprzedawanej nieruchomości.

Gdzie najlepiej nabyć panele fotowoltaiczne w Rzeszowie?

W dużych miastach nie powinno być żadnego problemu z zakupem takiej instalacji oraz jej montażem. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika, Rzeszów to miasto, w którym działa nasza firma. Od 2013 roku specjalizujemy się w panelach słonecznych. Przez ten czas zdobyliśmy doświadczenie i wiedzę, a o poziomie naszych usług świadczą przede wszystkim pozytywne opinie dotychczasowych Klientów. Działamy kompleksowo, przeprowadzając samodzielnie wszystkie etapy realizacji. Podczas darmowego audytu doradzamy w wyborze najbardziej odpowiedniego w danym przypadku rozwiązania, indywidualnie dobranego do potrzeb inwestora. Następnie przywozimy wszystkie elementy i dokonujemy ich montażu. W razie potrzeby służymy także pomocą w kwestii dopełnienia wszystkich formalności, także tych związanych ze zgłoszeniem do dofinansowania.